
CFW815 is a 9X16 LED dot matrix driver. Each LED independently supports 8bit PWM data and 256-level linear PWM dimming. The driver has a choice of built-in or external resistors to set the output current, as well as 64-level full-chip current regulation.
| Current range | 1.5~45mA |
|---|---|
| PWM Bit | 8 |
| Current Accuracy | 5% |
| Working Voltage | 2.9~5.5V |
| No. of Scanning Lines | 9 |
| No. of Column Channels | 16 |
| Matrix | 9*16 |
| Interface | like SPI 25MHz |
| ORC | ● |
| Error Detection | ● |
| Open Protection | ● |
| PostBack | ● |
| Address Decoding | ● |
| Low Power | ● |
| Operating Temperature | -40~85℃ |
| Package | LQFP32 |