
CFB305 is an advanced 16- channel constant current full- array local dimming backlight LED driver. Each channel can provide 1mA~200mA current, which is suitable for LCD backlight drive.
| No. of Output Channels | 16 |
|---|---|
| Current Range | 1~200mA |
| Port Voltage | 30V |
| Current Accuracy- between channels | <±3% |
| Current Accuracy-between ICs | <±3% |
| Transmission Method | - |
| Scan Design | Up to 1scan |
| Error Detection | Open/Short/Over-Temperature |
| OTP | ● |
| Current Gain | 6bit |
| PWM Enhancement | ● |
| Feedback Control | ● |
| Interface | SPI 15MHz |
| Operating Temperature | -40~85℃ |
| Package | QFN64/QFN68 |